Úvod > Obec > Historie

(aktualizováno k 30.4.2009)

klášter

První písemná zmínka o Krhanicích se váže k historii kláštera Ostrovského zal.r. 999. V historických pramenech se uvádí, že v roce 1228 měl v držení klášter kromě jiných i polovinu Krhanic. Druhá polovina patřila pravděpodobně sousednímu panství kosteleckému. Kdysi výstavný královský hrad (Zbořený Kostelec)  byl několikrát pobořen a naposled obnoven Zdeňkem ze Štemberka, ale v r. 1467 z rozkazu krále byl obležen a dobyt, jeho rozvaliny je dodnes vidět nad řekou Sázavou. Štěmberkové připojili panství kostelecké ke Konopišti a podle Desek zemských Krhanice měly roku 1560 devět usedlostí. Roku 1574, jak se uvádí, se v Krhanicích nacházel dvorec manský, který byl svobodný, původně v majetku Přibíka z Pechů, později Řehoře.
Pro Krhanice byl významným rokem rok 1875, kdy Zemská školní rada v Praze povolila zřízení samostatné školy, zatím jednotřídní v prozatímních prostorách stavení čp. 35 pana Fr. Krňanského. O tři roky později se započalo se stavbou a 1. listopadu 1879 byla škola slavnostně vysvěcena. Jednotřídku navštěvovalo, a to i v provizoriu, více než 100 dětí. Od 1.1.1881 bylo povoleno rozšíření na dvoutřídku. Škola a dění kolem ní se stalo centrem všeho života v obci.
V roce 1895 byl v Krhanicích založen dobrovolný hasičský sbor, jehož činnost nebyla nikdy přerušena a je aktivní dodnes.
Na konci 19. století měla obec Krhanice 413 obyvatel a 52 domů, Chrást 172 obyvatel a 21 domů a Prosečnice 41 obyvatel a 4 domy. V květnu 1916 začal spolek "Humanita" stavět dělnické sanatorium pro plicní choroby v Prosečnici. Do roku 1937 se zde léčilo 20 000 pacientů. V roce 1942 bylo sanatorium zabráno a byla zde zřízena kasárna SS. Za války bylo do Krhanic nuceně přestěhováno mnoho rodin z obsazeného území mezi Sázavou a Vltavou. V současné době je areál léčebny ve vlastnictví FTN Praha a byla zde zřízena plicní klinika.škola
Rostoucí počet obyvatel byl příčinou výstavby nové školy, která byla v roce 1959 slavnostně otevřena.
Dnešní obec Krhanice se rozkládá na ploše 1347 ha a je tvořena lokalitami Krhanice, Dolní Požáry a Prosečnice. K 31.12.2002 byl počet obyvatel 792.